Η Ελλάδα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στο πόλο!

Αυτό το χρυσό δε μπορούσε να χαθεί! Το ήθελαν πολύ τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση. Και το πήραν ρίχνοντας στον… πάγκο της πισίνας την οικοδέσποινα Κίνα με 9-8!

Τα λόγια είναι λίγα για να περιγράψουν τη μεγαλειώδη εμφάνιση της ελληνικής ομάδας στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου της Σαγκάης. Η Λιόση, η Ασημάκη, η Μελιδώνη και τα άλλα κορίτσια έδωσαν τα πάντα και έφτασαν εκεί που τους άξιζε: στην κορυφή του κόσμου!

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ποια ομάδα ήταν αποφασισμένη για τη νίκη. Οι Ελληνίδες πήραν από το πρώτο λεπτό το προβάδισμα και άντεξαν στην πίεση των Κινέζων. Δεν έχασαν στιγμή την πρωτοπορία, δεν πτοήθηκαν από τις αποβολές της Γερολύμου, της Ψούνη και της Τσουκαλά ούτε από τη μείωση στο γκολ (8-9) σχεδόν 30’’ πριν από τη λήξη του τελικού.

Η τελευταία επίθεση της Κίνας κατέληξε σε λάθος. Η μπάλα στα χέρια της ελληνικής ομάδας 20’’ πριν το τέλος. Τίποτα δεν άλλαξε. Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΣΜΟΥ για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Η Ρωσία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο επικρατώντας στον μικρό τελικό της Ιταλίας με 8-7.