Ασημένιος ο Λευτέρης Πετρούνιας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κρίκων της Αμβέρσας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς αγώνες του 2024 και πρόσθσε στην «πλούσια» συλλογή του άλλο ένα μετάλλιο.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας ήταν συγκλονιστικός στο Παγκόσμιο της Αμβέρσας, με τον Έλληνα αθλητή σημειώνει επίδοση 15.066, που του χάρισε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο.

Ωστόσο μπορεί ο «άρχοντας των κρίκων» να μην πήρε το χρυσό, αλλά κατάφερε να φτάσει στον στόχο του, την πρόκριση στους Ολυμπιακούς αγώνες του 2024.

Μάλιστα όπως συνηθίζει ο Λευτέρης Πετρούνιας ήταν χαμογελαστός και πολύ χαρούμενος κατά την απονομή του μεταλλίου, με τον ίδιο να αποδεικνύει για μια ακόμη φορά γιατί θεωρείται ως ένας από τους καλύτερους αθλητές στους κρίκους παγκοσμίως.